1 / 4
Sep 2016

Przed chwilą postanowiłem udoskonalić vim o kolejne sztuczki. Tym razem chodziło mi głównie o formatowanie kodu. Na SPOJu o dziwo nic o tym nie ma. Aż do teraz!

1) https://en.wikipedia.org/wiki/Indent_style85

I od razu wiadomo, co to znaczy "czytelny kod" :wink:

2) http://astyle.sourceforge.net/astyle.html#_Usage67

Oto przykłady (oraz reklama całkiem dobrego programiku) :wink:

  • created

    Sep '16
  • last reply

    Sep '16
  • 3

    replies

  • 1.7k

    views

  • 2

    users

  • 1

    like

  • 6

    links

Dałem tak na zachętę 1 Like, bo fajnie, że o tym piszesz i że jest to coś interesującego a nie pytanie w rodzaju: "u mnie działa, dlaczego na spoju nie? ;-( "

Kilka uwag:

Spoj to "narzędzie" do nauki algorytmów, struktur danych i programowania. "Zaliczenie" zadania nie zależy od formatowania czy czytelności kodu, ale mimo to, sprawa czytelności kodu była poruszana już wielokrotnie na forum [old].

Czytelny kod, to nie tylko samo formatowanie go w jednym ze stylów. To dużo więcej.

Ze wszystkim co napisałeś w pełni się zgadzam.

Założyłem po prostu (być może głupio), że nie brakuje osób, które czytają tutoriale na SPOJu i które chcą iść do przodu ze swoją wiedzą i umiejętnościami. Problem formatowania, jak sam zauwazyłeś, przewija się co jakiś czas w różnych tematach. Myślę, że także na nowym forum, choć częściej na PW.

Na polskich stronach nigdy nie znalazłem żadnego porządnego opracowania tematu. Dopiero niedawno znalazłem te strony i szczerze mówiąc po ich przeanalizowaniu od razu wprowadziłem kilka poprawek w moim stylu kodzenia i odpowiednio skonfigurowałem astyle. Efekt? Sam odczuwam znaczną poprawę czytelności kodów mojego autorstwa. Aktualnie próbuję zakolegować się z SDLem i lektura formatowania bardzo pomaga mi tworzyć czytelny kod, który łatwiej mi zrozumieć. Mój dawny sposób kodzenia może nie był tragiczny, ale jego estetyka budziła czasami pewne zastrzeżenia wielu osób - w tym moje. Myślę, że wielu początkujących znajdzie tu mnóstwo wiedzy i informacji na przyszłość. Oczywiście nie wszystkie - formatowanie to jeden z warunków czytelności. Ale od czegoś trzeba zacząć.

http://helion.pl/ksiazki/czysty-kod-podrecznik-dobrego-programisty-robert-c-martin,czykov.htm13

Czyż "Czysty kod" nie jest jednocześnie dużo czytelniejszy niż "brudny"?.
Ta książka była już wymieniana na forum i chociaż autor opisuje wszystko w oparciu o język Java, to podpowiedzi są uniwersalne i w większości stosują się do dowolnego języka programowania. Na podanej stronie - link na górze, można przejrzeć spis treści i dowiedzieć się chociaż pobierznie, jakie tematy poruszane są w książce i co składa się [wg autora] na to aby kod był czysty.

Inne książki:
https://www.poczytaj.pl/ksiazka/jezyk-c-standardy-kodowania-101-zasad-wytycznych-i-zalecanych-praktyk-herb-sutter,1541885

Suggested Topics

Want to read more? Browse other topics in Tutoriale, poradniki or view latest topics.